Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu

"ECHO ŻARNOWCA"

 

"Echo Żarnowca"

 

"Echo Żarnowca" – gazeta samorządowa, która powstała z inicjatywy wójta naszej gminy Eugeniusza Kapuśniaka. Pierwszy numer ukazał się w grudniu 1992 roku. Miesięcznik miał informować mieszkańców gminy o sprawach lokalnych. Zdecydowaliśmy również by przybliżał nam historię nasze małej ojczyzny. Dlatego zaczęliśmy druk jedynej książki na temat naszej gminy pt. „Żarnowiec i jego okolica” Wacława, Józefa Jaskłowskiego.
   Redakcję tworzyły: Helena Nowak, Anna Hajduga i Halina Janus. Nakład wynosił 100 egz. od pierwszego numeru, od 20 numeru 200 egz., a od 32 już 400. Redakcja od początku mieści się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowcu. Skład gazetki robiony był na elektrycznej maszynie do pisania, ksero robiono w Wolbromiu. Gazetka miała stałe kolumny takie jak: sprawy samorządowe, z życia szkół. Z czasem doszły nowe kolumny: zagadki, przysłowia, aktualności rolnicze. Początkowo też robiliśmy przedruki z gazet na temat naszej gminy. Poszerzona została kolumna: sprawy samorządowe, w której piszemy o wszelkich poczynania urzędu gminy, opisujemy sesje rady gminy, podajemy w całości uchwały rady. Swoje wiersze i inne publikacje zaczął pisać dla nas Bogusław Nocoń.
  Od 9 numeru naszej gazetki zaczął pisać niezwykle ciekawe, pouczające i dające do myślenia artykuły pan Teodor Lelątko z Chliny, wielki społecznik i miłośnik ziemi żarnowieckiej. Od 16 numeru /maj 1994r./ gazetę pisze na komputerze i tworzy jej skład pan Jerzy Przewłocki - informatyk. Do 29 numeru gazety dodajemy nowe rubryki: Kronikę towarzyską i Kronikę żałobną, które zostały przyjęte z zadowoleniem przez naszych czytelników. W sierpniu 1997 roku ukazał się 50 numer „Echa”. Od 54 numeru /luty 1998rok/ rozpoczęliśmy drukować artykuły dotyczące historii naszej małej ojczyzny w związku z 900-leciem Żarnowca. Artykuły ukazywały się w formie wkładki. Od numeru 60 /październik 1998r./ datuje się nasza współpraca z panem Zdzisławem Piątkowskim. 26 czerwca 1999 roku zmarła Anna Hajduga nasza koleżanka z redakcji „Echa”. Od numeru 67 /sierpień 1999r./ członkiem redakcji została Iwona Karoń, do której należy korekta tekstów. Od numeru 69 pan Piątkowski rozpoczął pisać cykl artykułów pt. „Prawda, półprawdy i legendy o początkach Chliny”, które skończyły się w numerze 100. Od 2000 roku pisał dla nas wiersze Benedykt Wróbel. W marcu 2002 roku zmarł nasz stały współpracownik pan Teodor Lelątko. Brak nam Jego artykułów i ciekawych przekazów dla młodego pokolenia. W marcu 2004 r. odeszła na wcześniejsze świadczenie emerytalne Halina Janus. Od 103 numeru Echa /wrzesień-październik 2004r./ zaczął pisać pan Jacek Orczyk niestrudzony badacz naszej historii. Od numeru 105 skład komputerowy i druk gazety zaczęła wykonywać Agencja Inicjatyw Lokalnych w Żarnowcu. Od 118 numeru /styczeń-luty 2007r./ wszystkie czynności przy „Echu” wykonywane są w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowcu. Gazetka od tego numeru ma już kolorowe strony /pierwszą i ostatnią/. Artykuły o szkołach zaczęli stale pisać nauczyciele: Joanna Gomułka, Beata Wrzesień i Józef Talik. W listopadzie 2008 roku zmarł nasz przyjaciel, miłośnik ziemi żarnowieckiej Zdzisław Piątkowski.
  Do nr 130 /lipiec – sierpień 2009r./ dołączony został ciekawy dodatek na temat: 200 rocznicy wojny polsko-austriackiej 1809 roku i bitwy pod Żarnowcem napisany przez Jacka Orczyka.

 

 

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: